Improve Trackable Handling within Locus especially for offline logging.

konsumschaf shared this idea 2 years ago
Collecting votes

First of all, keep track of the TB inventory in offline mode as well. Keep it in sync every time Locus goes online, like loading PQs, upload logs etc.


While logging a cache ask what happened to the TBs in your inventory, store the last action as default (handy for tracking TBs). Store the TB actions in offline logs as well. Log TBs when performing the bulk log (will not work with uploading field notes just like pictures, I know).


Optional ideas:

If it runs out of sync (for example someone grabbed a TB from you) ask to agree to the change, finish the old logs first or stop the process and ask to fix this online using the groundspeak site and offer a "sync my TBs" option to continue.


Optional (extra tab in the logging dialog) ask what happened to the TB that are listed in a cache. Ask for the code to discover or take them, write a note on the TB page if the TB is missing.

Comments (13)

photo
1

Oživení témy - Go Up

photo
1

Hi guys,

what exactly is a problem with current system? As I see, in top toolbar is visible option to set "Dopped off" or "Visited" to all loaded trackables. So it is only two taps to mark all trackables as visited.

With this system, I'm trying to prevent possible problems when "Visited" should be set as default option, but you won't have trackables with you.

photo
2

Menion

Žiadny problém s tým ak nemáme TB veď sa to týka iba tých ktoré si Locus načíta s aktuálneho inventára. Čiže len tie ktoré má. Nejedná sa o nejaké trvalé nastavenie konkrétneho čísla TB.


Nie sú vo len dva kliky ;-)

Narolovať na kartu TB, načítať, vybrať akciu, označiť všetky ako navštívený, vrátiť sa na inú kartu k pokračovaniu zápisu alebo odoslať log.

Tejto otravy sa chcem mať možnosť zbaviť.


Chcem mať možnosť niekde raz označiť v nastavení "automaticky zapísať TB" a tým pádom systém vždy pri voľbe online zalogovať urobí celú túto činnosť automaticky.


Kartu predmetov TB by som navštívil iba vtedy ak raz za čas niektorý predmet nechávam v keš tak v tom prípade zájdem daný predmet zmeniť na vložiť - drop off. Ak nič nenechávam tak túto kartu ani nepozerám a neriešim a systém to urobí automaticky.


Je to fakt otrava to robiť dookola za každým to isté. Hlavné pri viacerých keš na trase ak hneď posielam log. A ešte horšie ak si celý deň nechám na doma a potom posielam tak túto činnosť za každým dookola.....


Ideál by bol a úplná fantázia sen a total luxus za ktorý by som bol ochotný aj zaplatiť naviac by bolo tlačidlo "Odoslať zalogovať všetko" a nechať mobil položený nech si to postupne všetko urobí a ísť do sprchy alebo sa venovať inej zmysluplnej činnosti.


Áno existuje taká možnosť cez field notes ktorá je ale NEPOUŽITEĽNÁ práve preto že to nezapisuje TB! Takže použiteľná len pre toho kto nemá vlastné, mená žiadne cudzie a proste TB ho nezaujíma. Takých je nás fakt málo.


Takže keď urobiš možnosť automaticky zapísať TB pri online odosielani logu tak budeš už len jeden malý krok od toho ÚŽASNÉHO ZÁZRAČNÉHO tlačidlá odoslať všetko jedným klikom ;-)


Raz sa nám tento sen určité splní!

photo
2

I would like to have the possibility to default certain TBs to "visited" especially for offline logging. This is a standard use case for tracking coins or car travel bugs.

photo
1

I would like this feature too ... because one of my TBs visit every cache.


Maybe the default value could be changed in an inventory?

photo
1

I agree with konsumschaf, this is a most welcome feature both for online and offline logging.

photo
1

Two years has passed and there is still no good offline TB handling. Is Field Notes add on source code available in git or somewhere? I work as a software developer and could perhaps implement offline TB handling in the field notes add on.

photo
4

Hello,

I'm aware of need to update functionality of trackables in Locus Map and it definitely has higher priority. I believe that I'll focus on it during first months of next year so really hope it will be ready to use for next season.

Also thanks for offer. As I know, add-on source code is not public, but even if so, all this functionality is mainly stuck on Locus Map itself and it's needed to be updated in Locus, not just an add-on. Thanks for understanding.

photo
1

And we have a new year here :-)

photo
1

Is there anything new to show us eager customers?

photo
1

OK, so this is collecting votes or something? This, "I believe that I'll focus on it during first months of next year so really hope it will be ready to use for next season.", statement from menion above --- does collecting votes mean it will not be ready this spring?

photo
1

Collecting votes means that I'm not yet working on it so idea still "collecting votes", simple :).

I've already started work on some geocaching stuff, anyway before I rewrite geoaching logging system, I firstly needs to change screen with detail of point (cache). So work in progress ... so this task completed during this Spring? 50/50 ...

photo