Locus Map Lite 1.0 available in App Store

Jan Čapek shared this question 22 days ago
Answered

Hello,

Locus Map Lite 1.0 was finally released, so everyone can download it now!

Product page: https://www.locusmap.app/ios/

There you can also learn about current state of the app and its features. Believe us, we will work hard to bring missing stuff to the app as soon as possible.

Apple App Store: https://apps.apple.com/us/app/locus-map-lite/id6443446295

We are still eager to hear your feedback. You can do so here, or via our forum: https://forum.locusmap.eu/index.php?topic=8957.0

Jan, Locus team

Replies (5)

photo
1

This is exciting. I was accepted into to the beta program but never got the link from Apple so it’s great to see it here.

I love the look on the maps but until offline maps are added it will limit its use significantly. Geocaching support is also on my list so it will be awhile before it replaces the Android version. But it makes me wonder if it’s getting time to upgrade my phone

photo
1

Keď idem urobiť import gpx tak hlási chybu 116010.

Ak by som sem mohol pridať obrázok dal by som presne čo mi ukázalo.

Ďakujem

photo
1

Zdravím,

Tato chyba znamená, že GPX soubor obsahuje časové značky v nepodporovaném formátu. Jestli bych vás mohl poprosit o nahrání nebo poslání postiženého GPX souboru, tak bych příslušný formát přidal do dalšího vydání appky. Děkuji.

photo
1

Ahoj kde ti to môžem poslať?

Je to klasické pocket query čo mi robí geocaching. Som chcel nahrať kešky tak som použil osvedčený zdroj čiže oficiálny geocaching. peto

photo
1

Bohužel GPX není úplně 100% standardizovaný a každý výrobce si může přidat své tagy nebo použít jiný formát času. Je v tom docela chaos a my jsme zatím implementovali základní vlastnosti. Soubor lze připojit přímo k příspěvku (ikona sponky). Zkuste prosím tuto variantu.

photo
photo
1

Nech sa páči tu je

Nevšimol som si tu možnosť pripnúť

Peťo

photo
1

Děkuji, hned se na to podívám.

photo
1

Přidal jsem tam podporu formátu času. Všechny body jdou importovat. Některé vlastnosti geocache zatím nejsou podporovány, ale importu to nebrání. Novou verzi chceme po krátkém testování dát do app store schvalování ještě dnes a pak by oprava měla být dostupná.

photo
1

Ďakujem veľmi pekne

photo
photo
1

I finally got it! Many years ago, I partially changed my Apple ecosystem just for Locus. See what the purchase process looks like? I am fully subscribed to Google Play. I understand that I will have to buy it again on the Appstore? Tomorrow I'm rushing to the store for an iPhone ;-)

photo
2

Hi, that won't be necessary. Just use the same Locus account on your iPhone - your Premium Gold is valid for all devices using the same Locus account - Android, iOS and web.

photo
photo
1

Great information. For now, I'm waiting for offline maps.

Leave a Comment
 
Attach a file