Automatic track recording after start of Locus

KaHeMu shared this idea 8 years ago
Completed

I think there should be automatic start of track recording each time Locus starts, like other systems.

Since one week I'm on a very long trip from south of Italy to Germany on foot. Locus is my first backup system and documentation system for loading tracks each evening in the cloud. Now I'm missing some kilometers then often I forgotten to start recording in the morning.


Like in a former discussion mentioned could this be done with a given preset.


Regards,

KaHeMu

Replies (6)

photo
0

Zapni si v nastaveniach potvrdenie ukončovania aplikácie. Vtedy budeš vždy jasne vedieť či je aplikácia zapnutá alebo nie. Inak si myslím, že to je zbytočné čo navrhuješ. Na zapnutie nahrávania mi stačí dva krát stlačiť tlačidlo - v pravom paneli mám odkaz na nahrávanie trasy a už iba stlačím nahrať. Po zastavení nahrávania potvrdím uloženie a automaticky sa mi vygeneruje gpx súbor, ktorý sa zas automaticky hodí do cloudu.

photo
0

Psal jsem automaticky, bez toho aniz bych musel cokoliv delat a na cokoliv myslet. Neni to nic bez ceho se neda zit, mam 3 nahradni baterie, takze ja to preziju. :-D

photo
0

Nemyslím že by to bolo praktické. Ja napríklad hocikedy zapnem Locus lebo sa chcem na niečo pozrieť a hneď ho zas vypnem. To by sa mi po každom zapnutí vytvorila trasa s dvomi či tromi bodmi?? :)

photo
0

Urcite by nebylo vhodne aby to byl default. Co je prakticke pro jednoho nemusi byt prakticke pro druheho. Co nepouzijes ty, muze pouzit nekdo jiny. V Ozi tato funkce je a vyuzivam ji uz 5 let. Za tuhle dobu jsem usetril tisice zbytecnych kliku.

photo
1

I once suggested, that if user has not started recording, Locus should record into buffer that holds e.g. 30 minutes of track. When the user starts recording, this pre-recorded track is saved first. In this way you have 30 minutes time to remember to turn on recording.

photo
1

Feature will be added in next Locus version 2.21.0


(together with some "Track record" surprises ;) )

Leave a Comment
 
Attach a file