System Notifications for TTS text

Alexander Loehr shared this idea 5 years ago
Collecting votes

Hi Menion!


Do you think you can add system notiications when TTS is used within Locus? I believe this might be helpful when using smartwatches which are able to display system notifications. For example each time Locus emits a driving direction instruction a new system notification is created which is displayed on the smartwatch.


Cheers,

Alex

Replies (3)

photo
1

Good day Alexander,


just a few days ago I've discussed something similar with a guy, who wanted to be notified on a watches on "POI alert" feature - so when Locus notify on a new point nearby, he wanted to be notified on a watches as well. Solution was using program called MacroDroid who somehow forwarded changes in notifications to his watches.


Anyway to your question ... for me, it looks more like an idea, so if you will agree, I'll change it. I can imagine this as optional feature, on second side I'm not sure how many people will be able to setup this cooperation between Locus & watches, so how many people find it useful.

photo
1

Hi!


I agree it is only an idea. I don"t know whether you own a smartwatch. I have a Pebble. You have to install an App on your Smartphone which forwards System notifications to the smartwatch via Bluetooth (i believe there was a different comment from another user here who tried to use a different smartwatch with Name u8). There is no need to configure this Forwarding. A user only has to install the App on the Smartphone. Therefore I believe it might be a good idea to change locus to add the ability to use System notifications when TTS is used.


Cheers

Alex

photo
1

Ahoj Menione,


můj nápad posílat info o sjetí z trasy do notifikačního pole aby bylo sjetí z trasy zachytitelné vibračním náramkem evidentně moc hlasů nezíská. Dovoluju si citovat Jobse: „Je těžké vytvářet produkty na základě skupinové diskuze. Lidé většinou nevědí, co chtějí, dokud jim to neukážete.“

Myslím že to výborně vystihuje - pomocí diskuze se výborně získá argument proč něco NEUDĚLAT. Jsem přesvědčen, že kdyby tuto funkci Locus měl, byla by jedna z nejužívanšjších. Ale to je ode mne jen taková poznámka :)

HonzaVíce na: https://connect.zive.cz/clanky/16-citatu-steva-jobse-ktere-ovlivnily-uspech-applu/sc-320-a-186400/default.aspx#part=5

photo
1

Zdravím,

tomuto výroku se nedá oponovat a myslím, že se podle podobného principu snažíme i řídit. Hlasy zde nejsou zásadní z několika důvodů, ovlivńují nicméně poměr cena ( čas na implementaci ) vs výkon ( počet spokojených uživatelů, kteří danou fci využijí ).

Zde by cena nemusela být tak vysoká nicméně o výkonu nejsem stále příliš přesvědčen ( spíše obecně o užitečnosti podobných kravinek na ruku, krk atd ...). Nicméně díky za podnět, ještě promyslím ...

photo
1

Dík za zamyšlení. Já taky o podobných kravinkách pochybuju, nicméně náramek co používám se osvědčil, na kole prostě člověk zapípání mobilu přeslechne, vibrace na ruce je patrnější. No nic, i pokud to implementováno nebude, budu dál locus nadšeně používat a propagovat mezi kamarády. Zrovna teď se spolužák chystá na svatojakubskou cyklocestu do Compostelly, před chvilkou jsem mu na kartičku mobilu nahrával mapy :). Tak hezký den!! Honza

photo
Leave a Comment
 
Attach a file