Významné rozdíly ve výpočtu převýšení zaznamenané trasy

Michal Bernášek shared this question 12 months ago
Answered

Dobrý den,

o víkendu jsem jel na kole z Prahy do Mladé Boleslavi. Locus mi naměřil převýšení cca 1750 m (viz příloha), po nahrání zaznamenané trasy GPX (viz příloha) do mapy.cz se mi vypočítalo převýšení cca 600 m. Kamarádovi aplikace STRAVA naměřila také cca 600 m.

Prosím o zprávu, v čem může být problém, zda jsou údaje z LOCUSU správné či zda mám něco v LOCUSU špatně nastaveno.

děkuji

Michal Bernášek

Comments (1)

photo
1

Dobrý den,

měření výšky v mobilu probíhá na základě získaných GPS dat, dat z barometrického výškoměru nebo z offline výškových dat (SRTM). Každá aplikace nebo služba zpracovává tyto údaje jiným způsobem. Algoritmus v Locusu bere v úvahu všechny, na něž aplikuje několik faktorů, jejichž načítání lze nastavit ve Správci měření nadmořské výšky (Locus nastavení > GPS a senzory > Správce měření nadm. výšky, více viz https://docs.locusmap.eu/doku.php?id=cz:manual:user_guide:tools:altitude). Do hry vstupuje samozřejmě i faktor okamžitých povětrnostních podmínek, kondice vašeho telefonu atd.

Z toho všeho plyne, že výsledné údaje převýšení se u různých aplikací a služeb liší, nicméně Locus poskytuje největší šíři nastavení. Osobně doporučuji zapnout filtr nadmořské výšky, alespoň střední úroveň, optimalizovat GPS výšku SRTM daty a pokud máte v telefonu, samozřejmě i tlakový senzor. U odsazení stačí aplikovat automatiku, stejně tak i automatickou kalibraci v případě tlakového senzoru.

S pozdravem

Michal, Locus team