[CZ] cyklopruhy v OSM mapách

Josef Žajdlík shared this question 2 years ago
Answered

Předně se omluvám moderátorovi za téma ne zcela související s Locusem. Potřeboval bych radu, jak do OSM map doplnit v online ID editoru cyklopruhy https://cs.wikipedia.org/wiki/J%C3%ADzdn%C3%AD_pruh_pro_cyklisty Je to tak trochu novinka, ale pruhy se objevují stále častěji. Nevím kde jinde se zeptat a tady jsou šikovní a ochotní rádci jako Menion, Michal, Poutník a další. S tímto dotazem souvisí i druhý dotaz. Pokud se mi podaří do OSM map nějak pruhy doplnit, bude s nimi Brouter/Locus umět pracovat? Mám na mysli zobrazit a plánovat dle nich trasy.

Comments (6)

photo
1

Mapování pruhů pro cyklisty je dobře popsáno na wiki https://wiki.openstreetmap.org/wiki/Cs:Key:cycleway

Přiznám se, že do Brouter(u) nevidím, možná jestli Poutnik bude vědět více?

photo
1

BRouter a jeho profiily s cyklopruhy pracují


cycleway[|:right|:left]=lane|opposite_lane|shared_lane|share_busway|unmarked_lane

Ovšem jiná věc je,
  • zda jsou pruhy obsaženy v datech cílové mapy ( nezávislé na datech BRouteru )
  • jestli je knihovny MapsForge nabízejí k vykreslení
  • jestli je vykresluje použité mapové téma.

Tyto cykloprujy nejsou brány jako samostatná cesta, ale jako "feature" hlavní cesty. Takže i kdyby se zobrazily při velkém zvětšení, trasa na obrazovce pořád opticky poved po silnici, protože jsou použity souradnice silnice.

Teoreticky by bylo lze souřadnice posunout, ale to by vyžadovalo výraznou úpravu BRouteru ( nebo jakékoli jiné služby )

photo
1

Ahoj Poutníku, ony ty cyklopruhy jsou teprve nyní na vzestupu (u nás) takže je to možná otázka času, kdy se v datech objeví (pokud už tam nejsou, to nepoznám). Mělo by to jít ruku v ruce se zobrazením v Locusu. Jinak totiž nastane situace, kdy Brouter naplánuje cestu na kole po hlavním tahu protože ví, že je tam cyklopruh. Jenže ty ho na mapě neuvidíš a tak se budeš snažit cestu uměle přesměřovávat jinudy aby ses vyhnul hlavní komunikaci.

photo
1

To samé ale platí o všech cyklostezkách, nejen pruzích, pokud nejsou samostatné jako highway=cycleway .


P.S.: Trochu více důvěry BRouteru. Pokud trasu vede po hlavní silnici, pak ví také proč.

photo
photo
1

Přesně tohle jsem potřeboval, už je mi to jasné. Nevím kam jsem se díval když jsem to hledal, přitom v ID editoru úplně dole je u cesty položka Cyklopruhy se všemi možnostmi na výběr. Díky.

photo
1

Pro zajímavost jsem zkusil použít novou OSM mapu z PAWS, která by podle editoru měla obsahovat cyklopruhy u zobrazené ulice. Pak jsem v Locusu zkusil několik mapových témat a žádné mi v té ulici cyklopruhy nezobrazuje. Teď je otázka jestli se při rendrování mapy do ní cyklopruhy vůbec vkládají nebo s nimi neumí ani jedno z mapových témat pracovat. Přikládám snímky obrazovky.

photo
1

Po pravdě netuším, jestli je PAWS do mapy přidává. Nicméně v LoMaps nejsou a ani interní téma je nevykresluje.

PV

photo
1

Takže možná námět na vylepšení Lomaps. Myslím, že cyklopruhy se budou v budoucnu dost rozšiřovat a stálo by za to vědět kde jsou. Obzvlášť ve velkých městech s hustou dopravou. Možná by stačilo v případě cyklopruhu zbarvit linku označující okraj cesty barvou cyklostezky. Tím by se dalo rozlišit i po které straně cyklopruh vede.

photo
1

Není to úplně uživatelsky přívětivé, ale pro konkrétní trasu na BRouter webu můžeš zjistit, jestli konkrétní úseky pruhy obsahují, nebo ne. Protože pro každý segment - současně zvýrazněný na mapě - jsou v boční tabulce vypsané všechny OSM tagy, které k němu BRouter má.

photo
1

Díky za nápad, nicméně jak jsem o tom teď přemýšlel, tak se trochu bojím o přehlednost mapy. Ono zvýraznění by muselo být až tak od úrovně >= 18, aby bylo patrné a zároveň nekolidovalo s ostatními prvky. Pokrytí po pravdě také není úplně ideální a přiznám se, že i změny v tématu by vyžadovaly více práce. Nicméně prozatím přidám tyto tagy do příští verze LoMaps a možná se využijí v jiném tématu od komunity.

photo
1

Díky, ono to asi nemusí být zapracováno hned, ale do budoucna se asi cyklopruhy dost rozšíří a jak jsem psal Poutníkovi, bylo by divné kdyby Brouter plánoval trasy po kolo, které by podle mapy opticky vedly po hlavním tahu. Asi nebude vadit když by obarvení krajnice bylo vidět až při zvětšení, mělo by to sloužit spíše jen pro kontrolu trasy při plánování.

photo
1

Rozumím, prozatím jsem pár klíčových cycleway parametrů přidal do LoMaps, takže budou dostupné v mapě pro vykreslení. Interní témata prozatím beze změny.

photo
photo
1

Tak zatím první vlaštovka. Téma OSM PAWS umí zobrazit cyklopruhy jako barevné okraje cesty. Ještě to bude chtít asi trochu doladit, ale i tak je to šikovné.