Voice instructions - periodic announcing the remaining route length

Libor Poutnik Striz shared this idea 4 years ago
Collecting votes

it could be useful to implement for voice instructions the option of periodic announcing the remaining route length. It may be useful info for those bikers/hikers following just voice with screen OFF.


It could be config determined by fixed time interval,. Or, for each X km or Y % of the route, whatever comes later - by similar logic as min distance AND min time for track recording. Time interval is probably the easiest way.


Optionally, if some algorithm is adopted, in form of estimated time of arrival.


Optionally, it may not to be limited to remaining route, but can provide chosen available info, like altitude, average speed for recent time period, etc...

-----------------------------------------

As inspiration, I use with success for bike routes 40-150 km the mental estimation as below, giving good numbers for bike trekking, including short technical/refreshing pauses.


hours = length[km]/20 + filtered_ascend*[m]/500

or simplified

hours = length[km]/15


Filtered ascend is provided visually by http://brouter.de/brouter-web/ or during GPX generation by BRouter app. It is obtained as products of analysing of elevation profile, filtering it by 10 m hysteresis filter. It filters out small SRTM artefacts and small up/down road waves, more or less covered by the bike momentum.

Comments (1)

photo
1

+1

I wish also periodic announcing of remaining ascent elevation or current battery level (by voice of course to not having periodically watch the dashboard)

In general it would improve user experience if Locus announced more things by TTS than just navigation commands and distant from track.

photo
1

It is close tu put foundations of VUI - voice user interface.. :-)

photo
1

Základní Vě tahle funkce už v Locusu je, jmenuje se Manažer tréningů. Jen je tam zatím jen pár položek jako ujeté km atd. Chtělo by to doplnit více položek, někde už tady na to byl i požadavek. Já bych třeba ocenil i hlášení kolik je hodin. To se hodí třeba v zimě na výšlapech když člověk stíhá vlak. V případě navigace by se pak hodila samozřejmě i ta délka do konce a čas odhadovaný na základě průměrné rychlosti - to už Locus taky umí, jen to naimplantovat do Manažeru tréningů.

photo
1

Aha, hm, tréninky jsem ještě nepoužil - mrknu. Ale myslím, že by to měla být obecná funkce, použitelná i v tréniku, .... :-)

Hmm, I have not used trening feature yet-I will have a look. But i think it should be a general function, usable in trenings as well.

photo
1

Je to vymyšleno docela dobře, protože v manažeru si můžeš přiřadit různé hlášení k profilům. Třeba u NW na telefon nevidím a tak mě zajímá jak dlouho jdu a kolik jsem ušel. Na kole u cykloturistiky by se hodila třeba ta vzdálenost do konce trasy. Naopak u sportovní cyklistiky se hodí tepová frekvence. To vše je možné jednoduchou změnou profilu při nahrávání trasy, jen je tam těch hlášení zatím málo. Menion už někde zmiňoval, že je to "ve vývoji", takže třeba časem nějaké přibudou.

photo