Automatic end of navigation, when reach a destination

Josef Žajdlík shared this idea 6 years ago
Completed

Hello,

I ran into a minor inconvenience. When I let you navigate to a destination, navigating, after attaining complete. It is somehow treated setup? It would be riding a bicycle quite useful, so I do not stop.

Because Locus does not use drive-through points, setting a navigation just to the point where I know the way. But if it passes the point, although Locus announces: "You have reached your destination", but after driving some distance back again navigates to the specified point. It would be handy if the achievement of the objectives of the navigation module and ran just finished recording the road - if it is switched on.

thank you

Dobrý den,

narazil jsem na menší potíž. Když se nechám navigovat do určitého cíle, navigování se po jeho dosažení neukončí. Jde to nějak ošetřit nastavením? Bylo by to při jízdě na kole dost užitečné, abych nemusel zastavovat.

Protože Locus nepoužívá průjezdné body, nastavuji si navigaci jen do místa odkud cestu znám. Jenže pokud tím místem projedu, Locus sice oznámí: "Dosáhli jste cíle", ale po ujetí nějaké vzdálenosti opět naviguje zpět do zadaného bodu. Bylo by šikovné, kdyby se s dosažením cíle navigační modul ukončil a běžel jen záznam cesty - pokud je zapnutý.

Replies (6)

photo
2

Hello Josef,


if you don't mind, I'll change your issue/question into "idea". Currently in Locus is no possibility to automatically terminate navigation, when you reach your destination.


Anyway I agree that it may be really useful as usually it is a next step what you want to do after you reach your destination. So let's voting for a new feature begin ;).

photo
1

Díky Menione, jen doufám, že tomu překladu přes Translator budou ostatní rozumět.

photo
1

This would definitely be useful!

photo
2

Good day guys,

feature will be added as optional settings in next version. Will be disabled by default for now, so search for this settings in menu > settings > navigation > advanced.

photo
1

Super a díky.

photo
1

Optional is GOOD because when in a car I reach my destination but often do not find a parking spot. I then have to search around for that and I like my navigation tot stay active.

Leave a Comment
 
Attach a file